İsmet ANBARPINAR

1964 yılında Sivas doğumlu olan İsmet Anbarpınar, ilk öğrenimini Sivas’da ve orta öğrenimini ise İstanbul Bayrampaşa Semtinde tamamlamıştır. 1984-1985 yılları arasında Çanakkale ve İzmir’de askeri görevini tamamlayan Anbarpınar, erken yaşlarda mobilya sektörü ile ticaret hayatına atılmış olup, sonraki yıllarda iplik ticareti yapmaya başlamıştır. Pınar İplik San. ve TİC.LTD.ŞTİ.'nin kurucusu olan İsmet Bey, 1985'den günümüze aktif olarak iplik ticareti yapmaktadır. 1995 yılında hayatına dahil olan büyük prensesinin Down Sendromlu olarak doğması sonrası, 1996 yılı başlarında aynı soruna sahip birkaç ailenin, ortak sorunları karşısında ortak çözümler üretmek, her türlü dayanışmayı gerçekleştirmek amacıyla bir araya gelmesiyle birlikte kurulmuş olan Dost Yaşam Down Sendromu Vakfı'nın Yönetim Kurulu Başkanıdır. 20 yıllık bir geçmişi olan Vakıf bünyesinde hala hizmet vermektedir.

Anbarpınar, evli ve 3 çocuk babasıdır.


İstem ANBARPINAR

1974 yılında İstanbul'da doğmuş olan İstem Anbarpınar, ilk ve orta öğrenimini Fatih semtinde tamamlamış olup, Sultan Ahmet Ticaret meslek lisesinden mezun olduktan sonra ki yıllarda İstanbul Tabipler Odasında Stajını tamamlayarak birçok farklı şirketin muhasebe biriminde başarılı işlere imza atmıştır. 1995 yılında ilk olarak Down Sendromu kavramı ile tanışmış ve yapmış olduğu çeşitli araştırmalar sonrasında alanında özel eğitim programlarından faydalanmıştır. Aile bireyleri olarak güzel kızı Duygu'nun gelişimine katkıda bulunacak her türlü süreçte ciddi bir dayanışma ile hareket ettiğini ifade eden Bayan Anbarpınar, bu sürecin Duygunun gelişimde oldukça etkili olduğunu belirtmektedir. Bugün 20’li yaşlarda olan annesinin büyük prensesi son derece özgüvenli, üretken ve gündelik yaşamını bağımsız bir birey olarak devam ettirebilmesi için ailenin çalışmaları sürmektedir. İstem Anbarpınar, Dost yaşam Down Sendrom Vakfı'nın Yönetim Kurulu Üyelerinden olup, hala aktif olarak vakıf bünyesine hizmet vermektedir.

İsmet Anbarpınar ile evli olan İstem Anbarpınar 1 erkek -2 kız çocuk annesidir.


Ahmet ŞENAT

1958 yılı İstanbul doğumlu olan Ahmet Şenat, ilk ve orta öğrenimini İstanbul'un Bayrampaşa semtinde, lise öğrenimini ise Sultan Ahmet semtindeki Sultan Ahmet Endüstri Meslek lisesinde tamamlamıştır. 1982-1983 yılları arasında Erzurum’da askerlik görevini tamamlamıştır. Mekanik sistemlerin çalışma sistematiğine olan merakı, mekanik onarım gerektiren klasik otomobillere olan tutkusu ve iyi bir el becerisine sahip olan Şenat, ilk çalışma hayatına baba mesleği ile başlamış olup, sonraki yıllarda tekne bakım ve motor işleri ile ilgilenmeye devam etmiştir. 1992-2005 yılları arasında ara ara Bodrum ve Marmaris bölgesinde çalışma hayatını sürdürmüştür. Bu yıllar içerisinde 1992'de başlayarak 1996 yılına kadar 2* PADİ Dalış Eğitmenliği ve Kaptanlık yapmıştır. 1995 yılında aileye katılan kızları Ezgi'nin down sendromlu doğmasının hayat algılarını değiştirdiğini belirten Şenat, hemen çareler aramaya ve neler yapabileceklerini araştırmaya başladıklarını ifade etmektedir. Bu süreçte aynı durumu paylaşan aileler ile tanışarak ortak çözümler üretmeye başlamışlardır. 1996 yılında Dost Yaşam Down Sendromu Vakfı'nın kurucularından birisi olan Ahmet Bey, Yönetim Kurulu Üyesi olarak hala Vakıf bünyesinde aktif hizmet vermektedir.

Şenat evli ve 2 çocuk babasıdır.


Ayşe ŞENAT

1962 yılında İstanbul'da doğmuş olan Ayşe Şenat, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'un Bayrampaşa semtinde tamamlamıştır. Halk eğitim merkezlerinden aldığı dikiş ve çiçek bölümü eğitimi sonrası alanında verimli ve yaratıcı çalışmalar ortaya koyarak, kısa sürede fark yaratmayı başarmış ve kısa bir süre de bu alanda başarılı işlere imza atmıştır. Sosyal hayatta ikili ilişkilerde başarılı olan Bayan Şenat, 2 yıl boyunca çalışmakta olduğu iş hayatından kendi yuvasını kurma isteği doğrultusunda çalışma hayatına son vererek, kendisini çocuklarına adamış bir anne olarak hayatına devam etmektedir. 1995 yılının hayatına bir çok değişikliği beraberinde getirdiğini ifade eden Bayan Şenat, ilk olarak Down Sendromu kavramı ile tanışarak, son derece özgüvenli, duyarlı ve birçok yetiye sahip bir birey olarak yetiştirdiği Ezgi'nin kendisine çok şey öğrettiğini gururla anlatmaktadır. 1995 yılında Dost Yaşam Vakfı Yönetim Kurulu Kurucu üyelerinden birisi olan Bayan Şenat, hala aktif olarak Vakıf bünyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

Ahmet Şenat ile evli olan Ayşe Şenat, güzeller güzeli iki kız annesidir.


Esra SÜTLAŞ

1963 yılında Giresun'da doğan Esra Hanım, tüm öğrenim hayatını Giresun'da tamamlamıştır. Karadeniz Üniversitesi Giresun MYO'da Muhasebe bölümünden mezun olduktan sonra, Giresun'da ki bir inşaat firmasında çalışma hayatına atılmıştır. 1-2 yıl süresince çeşitli kurumlarda daktilo öğretmenliği yapan Bayan Sütlaş, sosyal bir yapıya sahip olması dolayısı ile de çeşitli alanlarda aldığı eğitimler sonrası başarı ile tamamladığı takı, boyama, örgü vb. kurslarda yaratıcı işler ortaya çıkarmıştır. 1995 yılında aileye Halis'in katılması ile birlikte hayatının bambaşka bir anlam kazandığını belirten Sütlaş, gerçek sevginin ne demek olduğu Halis ile öğrendiğini ifade etmektedir. Sıklıkla İstanbul'a gelen Bayan Sütlaş, hiçbir anında kendisini yalnız bırakmayan en büyük destekçisi değerli eşi ile aldıkları karar sonrası 2001 yılında İstanbul'a taşınarak Halis için daha uygun eğitim koşullarının oluşmasını sağlamak adına ortamlar araştırmaya ve geliştirmeye başlamışlardır. Moda İlköğretim okulunda ki bir öğretmeninin Halis'in gelişiminde oldukça önemli bir rol oynadığını ifade etmektedir. Elçin Tapan'nın "Ben mutlu bir down annesiyim" kitabındaki anlatıların peşinden giderek, 1996 yılında kendileri gibi diğer melek sahibi aileler ile bir araya gelip Dost Yaşam Down Sendromu kurmuşlardır. Son derece özgüvenli ve güçlü bir birey yetiştirme yolunda başarılar sergileyen Bayan Sütlaş, Vakfın Yönetim Kurulu üyesidir ve 1996 yılından bugüne gerek Vakıf Bünyesinde gerek farklı platformlarda hem Halis hem de diğer çocuklar için faydalı olabilmek adına aktif çalışmalarını sürdürmektedir.

Evli olan Şütlaş, bir kız, bir erkek annesidir.


Fatma SARISOY

Aralık-1958 Rize İyidere doğumlu olan Sarısoy, ilk-orta ve Sanat Lisesi öğrenimini Kartal'da tamamlamıştır. 25 yılı aşkın bir süredir yöre kostümleri ve başlık tasarımları ile ilgilenmekte olup, dört yıl süresince catering işi yapmıştır. Üçüncü çocuğunun Down Sendromlu doğması sonrası kendisini engelli bireylere adayan Sarısoy'un, gurur duyduğu 1991 doğumlu güzel kızı Hazal, bir Türk Telekom çalışanıdır. Aynı zamanda bir üniversite bünyesinde proje bazlı olarak dansçı ve sporcu olarak görev almaktadır. Profesyonel Tiyatrocular ile birlikte tiyatro gösterilerde bulunan Hazal, yalnız yaşayabilecek ve tek başına yolculuk edebilecek güce ve beceriye sahiptir. Bayan Sarısoy, 1993 yılında tanıştığı kader arkadaşları ile birlikte Dost Yaşam Vakfını kurmuştur ve aynı zamanda Yönetim Kurulu Üyeliğine devam etmektedir. 2011 yılında Maltepe Kent Konseyi Engelliler Meclis Yürütme Kurulun'a katılan Sarısoy, burada 4 yıl görev aldıktan sonra, 2015-2016 yılları arasında da Maltepe Kent Konseyi Engelliler Meclis Başkanlığı yapmıştır. Türkiye Engelliler Vakfının Hala Mütevelli Heyetinde yer almaktadır. Engelliler ile ilgili birçok kurum ve kuruluş faaliyetlerinde bizzat görev almış olan Fatma Sarısoy, Maltepe Engelliler Spor Klübü ve Pendik Gedik Aktifim Toplumun İçindeyim Spor Klübü Derneği olmak üzere iki farklı spor Klübü kurucusu ve Başkan yardımcısıdır. 2010-2016 yılları arasında çeşitli Rehabilitasyon Merkezlerinde Aile danışmanlık Dersleri vererek Ailelerin bilgi sahibi olmasına katkıda bulunmuştur.

Evli olan Sarısoy, bir erkek iki kız ve bir de bakımını üstlendiği kızı dahil olmak üzere 4 çocuk sahibidir ve kendisi de %58 Engelli bir bireydir.


Abdullah GÜRCAN

1963 yılı Ordu doğumlu olan Abdullah Gürcan, ilk, orta ve lise öğrenimini Ordu'da tamamladıktan sonra 1983-1984 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayında askerlik görevini tamamlamıştır. İlk iş hayatına geçici süreli olarak babasının yanında başlayan Abdullah Bey, 1985 yılında bir aile büyüğü tarafından gelen teklifi değerlendirerek Ankara'da ki Samur Halı firmasının pazarlama biriminde ilk profesyonel iş hayatına adım atmıştır. 1990 yılına kadar Ankara'da, 1990-1998 yılları arasında yine aynı firmanın İstanbul Şubesi tarafında görev almıştır. 1998 yılında kendi firmasını kurma fikri ile çalıştığı şirketten ayrılmış ve Gürcan Halı şirketini kurmuştur. Samur Halının İstanbul'da toptan satış kısmı ile ilgilenmekte olup, aynı zamanda kendi kurmuş olduğu firma da da halı, parke ve PVC zemin işleri ile ilgilenmektedir. 1993 yılında hayatında ki en kıymetli varlıklardan biri olan Emre'nin aileye katılması ile birlikte, aynı sorunu yaşana diğer Down Sendromlu çocuk sahibi aileler ile bir araya gelerek Dost Yaşam Down Sendromu Vakfını kurmuşlardır. Abdullah Bey, Vakfın Yönetim kurulu üyesi olarak çalışmalarına devam etmektedir.