GÖNÜLLÜ OLMAK İÇİN 10 MUHTEŞEM SEBEP

10: Gönüllü olmak sizi daha sağlıklı yapar.

Gönüllü olmanın fiziksel ve mental mükafatları vardır. Bunlar:
Stresi azaltır: Uzmanlar kendiniz dışında kalan insanlara odaklanmanın, gerginlik yaratan sürekli unsurların üzerinizdeki etkisini azalttığını bildiriyor.
Sizi daha sağlıklı yapar: İyimserlik, neşe ve birinin kaderini iyi yönde etkiliyor olmanın verdiği hisler ve sağladığı ruh hali, bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor.

9: Gönüllülük kaynak tasarrufu sağlar.

Gönüllüler oldukça değerli toplumsal hizmetleri maddi karşılık beklemeden sağlarlar ve bu sayede devlet bütçesinden çok daha fazla para bölgesel gelişimler için ayrılabilir.

8: Gönüllüler profesyonel tecrübeler edinirler.

7: Gönüllülük insanları bir araya getirir.

Gönüllü olarak;
Dostluk ve işbirliğini aynı anda gerçekleştirebilir, takım çalışmalarına dahil olabilir, çok farklı hayat hikayesine sahip insanlar ile aynı amaç için çalışabilirsiniz.

6: Kişisel gelişime ve özsaygının yükselmesine katkı sağlar.

Toplumun ihtiyaçlarını anlamak empati yeteneğinin gelişimine ve kendine yetme duygusunun aşılanmasına yardımcı olur.

5: Gönüllülük toplumunuzun gelişimi için önemlidir.

Gönüllü olmak her şeyden önce içinde yaşadığınız toplumda yarattığınız farkındalık açısından asla küçümsenmemesi gereken bir öneme sahiptir.

4: Çok fazla öğrenirsiniz.

Gönüllü faaliyetler yalnızca kişisel gelişim ile alakalı değildir. Çok farklı iş kolu ve çok farklı amaçlarla örgütlenmiş kuruluşlar bulunmaktadır. Bireye çok farklı yönlerden katkılarda bulunur:
Bireysel: Gönüllüler, gönüllü oldukları süre içerisinde özsaygılarına bakış açılarını değiştirebilecek gizli yeteneklerini keşfederler.

3: Karşılık verme şansına kavuşursunuz.

Gönüllü olduğunuzda, hayatınız boyunca tükettiğiniz toplumsal ve doğal kaynakların gelişimine katkıda bulunarak ya da önem verdiğiniz bir konuda diğer insanların bilinçlenmesini sağlayarak yaşadığınız dünyaya bir anlamda borcunuzu ödemek için bir fırsata sahip olursunuz.

2: Gönüllülük sorumlu vatandaş olmayı teşvik eder.

Toplum hizmeti ve gönüllülük, üzerinde yaşadığınız dünyaya, kendi ülkenize ve toplumunuza yaptığınız yatırımdır.

1: Küçük bir adımla, büyük farklar yaratırsınız.

Ben gönüllüyüm, senin süper gücün ne?